Kvalitní fotografie pro váš školní web

Webové stránky fungují jako školní nástěnka. Prezentují vaši instituci a veškeré její činnosti. Stejně jako nástěnka i web má za úkol zaujmout a každý bývalý student dobře ví, že o to se nejlépe postarají fotografie. Kvalitní snímky totiž dokáží přenést atmosféru vaší školy skrz monitor a přesvědčit tak potenciální zájemce, že jste tím pravým místem pro studium. Není také žádným tajemstvím, že obličeje zkrátka táhnou. Nepodceňujte proto výběr fotografií na váš školní web a přečtěte si několik našich užitečných rad.

Vyžádejte si souhlas se zveřejněním fotografií

Hned na začátku je potřeba si připomenout, že fotografie žáků byste neměli na internetu zveřejňovat bez jejich souhlasu. U nezletilých studentů pak samozřejmě bez souhlasu jejich zákonných zástupců. Nejen že se jedná o slušnost, ale také to vyžadují zákony. Konkrétně Občanský zákoník, Listina základních práv a svobodGDPR.

Rodiče by od vás proto měli dostat k podpisu souhlas s pořizováním fotografií a také s jejich následným šířením. V případě, že vám souhlas neudělí, musíte jejich rozhodnutí plně respektovat. Ze zpráv českých médií však vyplývá, že se zpravidla jedná jen o jednotky nebo nižší desítky rodičů, kteří si nepřejí fotografie svých dětí sdílet.

6 faktorů, na které se při výběru fotografií na web zaměřit

Dostali jste zelenou? Pak se můžete pustit do kroku číslo dvě a tři – focení a selekce fotek. Abychom vám oba procesy usnadnili, sepsali jsme pro vás 6 faktorů, na které byste se měli soustředit.

Kvalita

Fotografie by měly odrážet vaši instituci, a proto dbejte na prvním místě na jejich kvalitu. Rozmazané fotky na web prostě nepatří. Stejně jako umějí pěkné obrázky nalákat, ty špatné mohou zájemce zase hodně rychle odradit.

Autenticita

Při výběru nové školy chtějí žáci i rodiče vidět, jak to v ní reálně vypadá. Ačkoliv se vám tak mohou profesionální fotky z fotobanky zdát jako skvělý nápad, vsaďte raději na ty autentické. A to nejen u snímků budovy školy nebo interiérů, ale i v případě školního sboru, jídla z jídelny nebo aktivit studentů. Skutečné fotky podpoří vaši legitimitu a vybudují u návštěvníků důvěru.

Vyváženost

Při pořizování i následném výběru fotografií na web si dejte pozor, abyste měli vyvážený počet snímků s dívkami i chlapci. Pokud na vaší škole studují také děti jiných etnik, měly by být na fotkách taktéž vidět. Ukážete tím zájemcům o studium, že jsou u vás všichni vítáni.

Detaily

Než umístíte fotografii na web, ujistěte se, že každá její část je opravdu v pořádku. Nepřevléká se zrovna některé z dětí v pozadí? Nejsou na snímku rušivé elementy nebo nevhodné chování či předměty? Buďte pozorní a vyhněte se tak nechtěnému faux pas.

Příběh

Fotografie musejí mluvit samy za sebe, a proto by z nich měl být na první pohled jasný příběh. Děti si hrají, učitelka vysvětluje něco na tabuli, třída vyrazila na výlet do muzea a podobně. Při pořizování fotek se snažte zachytit nejen celou scénu, ale i vybrané momenty, skupiny nebo jednotlivce. Všeobecně platí, že fotografie z větší blízkosti bývají poutavější.

Velikost

Originální fotografie vám může fotoaparát nebo mobil vygenerovat ve velkých rozměrech. Nezapomeňte proto obrázky při nahrávání na web zmenšit do vhodné velikosti tak, aby nedocházelo k jejich zbytečně dlouhému načítání. Obrovské fotky zpomalují fungování celého webu, který pak působí neprofesionálně.

K tzv. kompresi fotek můžete použít online nástroje zdarma, jako je např. tinypng.com nebo bulkresizephotos.com

Profesionální fotograf – ano, nebo ne?

V dnešní době už zvládnete pořídit kvalitní snímky i s běžným chytrým telefonem. Pokud ale chcete mít webové stránky opravdu reprezentativní, doporučovali bychom vám spolupráci s odborníkem. Fotograf ví, jak s dětmi pracovat, má dobré oko a zařídí perfektní fotky, které kromě webu můžete použít i na dalších marketingových kanálech.

Na sociálních sítích se naopak nebojte sdílet i vámi zachycené momenty. Vaši sledující na Facebooku a Instagramu snesou i nižší kvalitu fotek a naopak ocení jejich aktuálnost a autentičnost.

Perfektní web bez starostí

Prezentujte svoji základní nebo mateřskou školu v tom nejlepším světle s moderními webovými stránkami. Připravíme pro vás na počkání komplexní řešení na míru.